* Vítejte *
     
----------
Zasílání novinek e-mailem
Kontakt

Jiří Pešl FPG.cz
BROADCAST TECHNOLOGY ...

 
>
Technika

>
Služby

>
Mapa

>
Kalkulačka

>
Speciál

>
Podpora

>
Kontakt


Úvodní stránka

Pošlete nám mail


 

FMeXtra
Systém pro vysílání přídavných digitálních programů pomocí stávajících FM analogových vysílačů.

FMeXtra

Systém FMeXtra umožňuje vysílání přídavných digitálních programů pomocí  standardní FM vysílací technologie. Systém byl vyvinut americkou firmou Digital Radio Express Inc. jako levná  alternativa HD radia provozovaného v USA. FMeXtra umožňuje kromě normálního analogového stereofonního programu přenášet navíc další 1 až 2 stereofonní digitální programy. Potřebný datový tok je vysílán ve zbylé kapacitě stereofonního multiplexu a  využívá modulaci OFDM.

Přídavné digitální audio programy jsou komprimovány  ve formátu  MPEG4AAC+ se spektrální replikací a parametrickým stereofonním kódováním. Systém je plně kompatibilní s FM vysílací technologií a s přiděleným kmitočtovým spektrem. Na běžných přijímačích bez dekodéru FMeXtra se digitální obsah vysílání nijak neprojeví. Pro příjem digitálních programů se samozřejmě musí použít vhodný přijímač, například přijímač  Aruba od firmy  DRE Inc, který umí přijímat analogové FM programy i programy FMeXtra.


Implementace FMeXtra

Implementace systému je velmi jednoduchá, stávající analogový FM vysílač se pouze doplní  kódovací technologií - modulátorem FMeXtra

Systém FMeXtra umožňuje jednoduché rozšíření  FM stanice o další programy  nebo souběžné vysílání stávajícího  programu v  digitální kvalitě.
Naše firma nabízí potřebnou technologii  (kodéry  FMeXtra X1) včetně instalace  a přijímače Aruba.

Výstupní signál modulátoru FMeXtra má charakter šumu, jak je obvyklé pro digitální modulace OFDM. Přidává se k stereofonnímu multiplexu podobně jako signál RDS. Na zobrazeném spektru je střední hodnota signálu FMeXtra cca 7dB pod úrovní RDS.
Spektrum FM multiplexu se signálem FMeXtra

PDFAruba receiver (pdf)

PDFX1 encoder (pdf)

 


© 1999 - 2023 Marten & Louis, spol. s r. o. Připomínky a návrhy zasílejte na stejskal@marten-louis.cz